בדיקות דם ובריאות אופטימלית

blood_test
מי לא אוהב לראות את ערכי בדיקות הדם שלו נמצאים באמצע של הטווח של קופת החולים? לא נמוך מדי, לא גבוה מדי, בול באמצע. אפשר לשים חותמת על המצח ״בריא (ואולי) מאושר״.
למרות שזה נראה ויזואלית טוב ונחמד להיות באמצע של איזהשהוא טווח צריך לשאול את עצמנו מאיפה הגיע הטווח הזה? האם הוא מייצג בריאות אופטימלית?
רמת הפוסט: מתחיל

טווח בדיקות הדם

הטווח של מדדי בדיקות הדם מגיעים מהממוצע באוכלוסיה (עבור הרוב המוחלט של המדדים) כאשר רצף הערכים בין הערך התחתון לעליון מייצגים 95% מהערכים שיש באוכלוסיה, זה חישוב פשוט של ממוצע +- שתי סטיות תקן (בהתפלגות נורמלית 2 סטיות תקן נותן 95%) בלי קשר לפיזיולוגיה או המשמעות של המדד, ממוצע בצורה הכי טכנית שיש [1-2].
two_standard_deviation
אז מה הבעיה בעצם? כביכול אפשר להגיד שאם אני נמצא בטווח הכללי באוכלוסיה (95% ממנה) אני בריא. זה היה נכון אם האוכלוסיה הייתה בריאה אבל מחקרים שבודקים את הבריאות הכללית באוכלוסיה בשנים האחרונות מפקפקים על ההנחה הזאת.

בריאות באוכלוסיה

במחקר [3] שבדק 9 אלף אמריקאים בין השנים 2009-2016 בדק האם יש להם תסמונת מטבולית על פי ההגדרה הרשמית של תמסונת מטבולית. הההגדרה הרשמית של תסמונת מטבולית זה לא ערכים שהייתי מגדיר כתקין בהכרח אבל לשם ההחמרה נשתמש בערכים אלו. מה ההגדרה שבהן השתמשו במחקר עבור אנשים בריאים?
– היקף מותן קטן מ102 ס״מ לגברים או 88 ס״מ לנשים.
– גלוקוז בצום קטן מ100 מ״ג/ד״ל
– A1C קטן מ5.7%
– לחץ דם קטן מ120 על 80.
טריגליצרידים קטנים מ150 מ״ג/ד״ל
– HDL גבוה מ40 מ״ג/ד״לל לגברים וגבוה מ50 מ״גֿ/ד״ל לנשים.
התוצאות:

12% מהאוכלוסיה הכללית בלבד הוגדרו כבריאים מטבולית

גברים 10% ונשים 14%. רק 2.1% מאנשים בני 60+ הוגדרו כבריאים ואם עברת את גיל 40 רק 9% מהאנשים בגילאים שלך בריאים מטבולית.

metabolic_health_population
ההנחה שהאוכלוסיה שלנו בריאה אינה נכונה, רק 12% ממנה בריא ועל סמך ה88% (ועוד חלק זניח של 12%) שאינם בריאים קופות החולים מרכיבות את הטווחי של מדדי בדיקות הדם.
מתוך המסקנות של המחקר:

״The prevalence of metabolic health in American adults is very low, even in normal weight individuals. The large number of people not achieving optimal cardiometabolic levels of risk factors has serious implications for public health. More work is needed to understand the mechanisms of risk factor development, with attention given to normal weight as well as heavier adults. Most disturbing was the absence of optimal metabolic health in adults who had obesity, less than a high school education, were not physically active, and were current smokers. Currently available interventions to improve health-related behaviors have met with limited success, and stronger and more widely accessible strategies to promote healthier lifestyles are urgently warranted.״

בריאות מטבולית

אם כן שימוש בטווח הערכים של בדיקות הדם אינו בהכרח מציין בריאות אופטילית אלא השכיחות שלו באוכלוסיה. כפי שאפשר לראות האוכלוסיה ברובה אינה בריאה ולכן גם הטווחים שכביכול ״תקינים״ מוטים לכייון תיאור של אנשים חולים.

כיצד בכל זאת נמדוד בריאות מטבולית? דרך תנגודת אינסולין. כלל אצבע שנמצא במה הסיכון בתנגודת אינסולין? [4] מראה שכאשר אנו נמצאים בשליש התחתון של התפלגות מדד תנגודת האינסולין באוכלוסיה אנו במצב מטבולי תקין. מדידת תנגודת אינסולין ניתנת לעשות במספר דרכים כאשר אני מפרט עליהן בפוסט מדידת תנגודת אינסולין. מעבר לכך ישנם מדדים רבים לבריאות מטבולית כאשר ניתן להסתכל על אנשים בריאים מטבולית ולקבל את הטווח של המדדים שלהם. בפוסט איך למדוד בריאות מטבולית אני מפרט על מספר מדדים שכאלה וטווח הרצוי על פי הבריאות המטבולית של הנבדקים.

המסקנה מרכזית מפוסט קצר זה הוא אין להסתמך על טווח הערכים שיש בבדיקות הדם כדי להעריך בריאות. מעבר לכך אנו רוצים להגיע לבריאות אופטימלית ולא בהכרח רק להיות בריאים. מדד התנגדות אינסולין עוזר להעריך בריאות מטבולית. בנוגע לערכים של מדדים אחרים יש להסתכל על נתונים ממחקרים קלינים ומחקרים הבודקים התפלגות ערכים אלה באוכלוסיה כפונקציה של מחלה זאת אומרת עבור איזה ערכים נקבל את השכיחות הנמוכה יותר של מחלה? האם זה מתנהג כגרף בצורת U? (ערכים גבוהים או נמוכים מדי אינם טובים) אילו שאלות שיש לבדוק והעריך. לצערי רוב רופאי המשפחה אינם מודעים למצב זה ומסתכלים על ערכי בדיקות דם על פי הטווח שקופת החולים ממליצה עליה.

בשורה אל תסמכו על טווח הערכים שיש בבדיקות הדם בקופות החולים כמדד לבריאות.

הפוסט הבא שמומלץ לקרואאפידמיולוגיה ומחקרי תצפית

מקורות

[1] – Establishing Reference Intervals for Clinical Laboratory Test Results: Is There a Better Way? David W. Seccombe, MD, PhD, 2010. link.

[2] – Should We Maintain the 95 Percent Reference Intervals in the Era of Wellness Testing? A Concept Paper, Per Hyltoft Petersen, 2004. link.

[3] – Prevalence of Optimal Metabolic Health in American Adults: National Health and Nutrition Examination Survey 2009–2016, Joana Araújo, 2019. link.

[4] –Insulin Resistance as a Predictor of Age-Related Diseases, Francesco S. Facchin, 2001. Link.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments