בלוטת התריס בתזונה קטוגנית

thyroid_gland

ישנו מיתוס על דיאטות דלות פחמימות (וקטוגניות בפרט) שהן גורמות לתת פעילות בלוטת התריס. המיתוס מגיע מתוך ההנחה שלפעילות תקינה של בלוטת התריס יש צורך בפחמימות עם עדויות לירידה ברמת הT3 על דיאטות דלות פחמימות ועל כן המיתוס של תת פעילות. למרות הירידה בT3 אין עדויות על תסמינים אופיינים של תת פעילות הבלוטה. כמו עם אינסולין יש להסתכל על ריכוזי ההורמונים המדברים עליהם בהקשר המטבולי המתאים. ריכוז נמוך לא בהכרח אומר תת פעילות. בפוסט הזה אני אנסה להסביר מדוע T3 יורד בתזונה קטוגנית ולמה אין עם זה בעיה למרות המיתוס הנפוץ.

תפקידי הורמוני בלוטת התריס

מהו התפקיד של הורמוני בלוטת התריס? למרות שהשאלה הזאת נראית טריוויאלית למעשה אין תשובה ברורה עליה. יודעים שלהורמונים אלה יש השפעה על הגברת המטבוליזם של הגוף זאת אומרת פעילות גדולה יותר של המיטוכונדריה. בין היתר יש להם תפקידים בוויסות הטמפרטורה של הגוף, וויסות רמות האנרגיה וסינתזה של חלבונים מסויימים הם חלק מהפעולות העיקריות שיש להורמוני בלוטת התריס.

מצבים של תת פעילות (hypothyroid) יאופיינו על ידי עלייה במשקל, עייפות מוגברת, עור יבש, נשירת שיער, דכאון ועוד. מצבים של עודף פעילות (hyperthyroid) יאופיינו על ידי הזעה, חום גוף גבוה, קצב לב מהיר, ירידה פתאומית במשקל, חולשה בשרירים ועוד.

הורמוני בלוטת התריס

הורמוני בלוטת התריס מחולקים לרוב לTSH, T3 וT4 ויש להם תפקידים שונים. תחילה TSH מופרש מהמוח משם הוא עובר אל בלוטת התריס ליצירת T3 וT4. המצב הפעיל של ההורמון הוא T3 וT4 הוא המצב הלא פעיל של ההורמון כאשר T4 יכול להיות מומר לT3 (המספרים לפני הT מסמנים את מספר אטומי היוד המחוברים למולקולה זה מדוע לפעמים מדברים על חשיבות צריכת יוד בכמות מספקת). כאשר לT3 וT4 יש צורה חופשית ובלתי חופשית. המשמעות של חופשית זה אם הוא פעיל ביולוגית ולעיתים במדידות מחלקים אותם לחופשי ולא חופשי. בהמשך אני אסביר מה ההשפעה של T3 וT4 בגוף. מייחסים לT3 את הצורה הפעילה משום שזוהי הצורה המגבירה את קצב המטבוליזם אך גם לT4 יש תפקיד.

למרות הקשר בין TSH לT3 רמות גבוהות של TSH אינן בהכרח אומרות רמות גבוהות של T3. אפשר להסתכל באנלוגיה על TSH וT3 כמו על אינסולין וסוכר ייתכן מצב של תנגודת TSH בבלוטת התריס כך שלמרות הרוב הגבוהות שלו לא ייווצר הרבה T3. לרוב כאשר מודדים את פעילות בלוטת התריס מודדים TSH אך מידיעת TSH בלבד אי אפשר לדעת את ריכוזי T3 וT4. על מנת לדעת את מצב פעילות בלוטת התריס יש להסתכל על מכלול ההורמונים הקשורים אליה.

תזונה קטוגנית

כמה מחקרים יש המראים תסמינים של פעילות לא תקינה של בלוטת התריס על תזונה קטוגנית או דלת פחמימות? 0, כן אפס [1]. ממספר מחקרים על טווחי זמן ארוכים שנעשו על תזונה קטוגנית לא דווח על מקרים של תת פעילות בלוטת התריס.

ketogenic_hypothyroid

ממספר מחקרים שמדדו T3 לפני ואחרי על תזונה קטוגנית [2,3,4] אכן אפשר לראות ירידה בT3 ובT4 (כולם נעשו על ידי Stephen Phinney).

ketogenic_t3

ממחקר נוסף  [5] של Jeff Volek מצא ירידה בT3 לאחר תזונה קטוגנית לעומת תזונה דלה בשומן. ל13 המשתתפים שהיתה ירידה בT3 לא נצפו תסמינים של תת פעילות הבלוטה.

Free-T3

דוגמא נוספת לכך שאין תסמינים של תת פעילות של בלוטת התריס בתזונה קטוגנית למרות רמות נמוכות יחסית של T3 היא מדידת הREE (ההוצאה הקלורית של הגוף). אם אכן ירידה בT3 מורידה את קצב המטבוליזם בגוף נצפה לירידה בREE. במחקר [6] של 11 ימים על תזונה קטוגנית נצפתה ירידה בT3 אך לא ירידה בREE. העמודה השחורה מייצגת את התזונה הקטוגנית וכמו שניתן לראות יש ירידה בT3 אך לא בREE.

REE-T3

הקשר לתנגודת אינסולין

במחקר [7] בדקו את השפעת T3 וT4 על הרגישות לאינסולין. ביצעו מדידה של תנגודת אינסולין דרך euglycemia-hyperglycemia  ומדדו את ההשפעה על המטבוליזם של הסוכר.

“T4 treatment increased basal energy expenditure (+8%), glucose disposal (+31%), and oxidation (+87%) but decreased nonoxidative glucose metabolism (-30%) and was without effect on lipid oxidation. During the euglycemic clamp, T4 treatment enhanced insulin-induced glucose disposal (+16%), glucose oxidation (+34%), and inhibition of lipid oxidation (-66 vs. -40%); nonoxidative glucose metabolism was stimulated to a similar extent before and after T4.”

ההשפעה של T4 היא העלאת קצב שריפת הסוכר והמטבוליזם בגוף. הגוף בצורה מסויימת מנסה להפתר מעודף סוכר. ומה עם ההשפעה של T3?

“During hyperglycemia, 3,5,3′-triiodothyronine (T3) did not affect glucose disposal but increased carbohydrate-induced lipogenesis at both insulin infusion rates”

ההשפעה של T3 היא אחסון סוכר כשומן ואין לו השפעה על העלאת קצב המטבוליזם במקרה זה. ראינו את זה גם דרך [6] שהREE לא השתנה כתוצאה מירידה בT3. במצב של תזונה קטוגנית אנחנו במצב של שריפת שומן ולא אגירת שומן לכן טבעי שנצפה לראות ירידה בהורמונים הקשורים לשריפה של סוכר והמרה של סוכר לשומן.

We conclude that T4 treatment promotes glucose disposal and oxidation, T3 decreases noninsulin-mediated glucose storage but does not antagonize insulin action

כמעט כל המדדים של בדיקות הדם שאנו מכירים מוצעו על ידי סטטיסטיקה של האוכלוסיה הכללית. מה קורה כאשר האוכלוסיה הכללית מבססת את התזונה שלה על עודף פחמימות? נקבל רמות גבוהות של T3 וT4. מה שנראה לנו כמו הנורמה הוא למעשה הסטה לכיוון אנשים שמתבססים על פחמימות כמקור אנרגיה.

כאשר הגוף מנסה להפתר מעודפי סוכר בדם אם זה דרך אינסולין ודרך הורמוני בלוטת התריס נראה קשר בין תנגודת אינסולין הקשורה לרמות גבוהות של סוכר לבעיות בבלוטת התריס. אכן אנו רואים קשר כמו שמוצג במחקר [8]:

“Conclusions: It is concluded that the higher circulating levels of insulin cause increased thyroid proliferation. The clinical manifestations are the larger thyroid volume and the formation of nodules. Thus, the thyroid gland appears to be another victim of the insulin resistance syndrome.”

גם ב[9]:

“In conclusion, increases of thyroid hormone levels within the normal range associate positively with insulin resistance. These data suggest that thyroid hormones may be part of the pathogenetic mechanism to explain metabolic derangement early in the development of type 2 diabetes.”

לבסוף במאמר הסוקר את הקשר בין סכרת (סוג 1 ו2) לבין בעיות עם בלוטת התריס (היפו היפר) [10]:

“We conclude that a systematic approach to thyroid testing in diabetic subjects is favorable; however, no definitive guidelines exist regarding screening for thyroid dysfunction in diabetic patients. Finally, whether all patients with diabetes should be screened for thyroid function or whether patients with subclinical thyroid disease should be treated merits reconsideration”

סיכום

למרות המיתוס שיש על תת פעילות של בלוטת התריס על תזונה קטוגנית ניתן לראות שזהו רק מיתוס. אין ממצאים המראים על תסמינים הקשורים לבעיות בבלוטת התריס. הבלבול נבע מכך שיש להסתכל על הפרופיל ההורמוני של בלוטת התריס בהקשר המטבולי הנכון. בתזונה קטוגנית, כאשר צריכת הסוכר של הגוף קטנה משמעותית, ריכוזי ההורמונים העוסקים במטבוליזם של סוכר יירדו גם כן. לעומת זאת בעיות הקשורות לבלוטת התריס מקושרות לעודף סוכר ותנגודת אינסולין. רמות נמוכות של הורמוני בלוטת תריס אפילו נמצאו מקושרות לאריכות ימים [11], אין מה לרדוף אחרי רמות גבוהות שלהם:

“Concluding, the findings in animals are consistent with the results obtained in humans and may confirm a relevant role of thyroid hypofunction in lifespan extension.”

תזונה קטוגנית הינה בטוחה ואין בה סכנה להורמוני בלוטת התריס

לקריאה נוספת

Thyroid and Low-Carb: What Do Thyroid Hormones Do?

Let’s Talk About Thyroid — Intro: Thyroid Function & Testing (Pt. 1/3)

Let’s Talk About Thyroid — Low-Carb or Ketogenic Diets and Thyroid Function (Pt. 2/3)

The Effect of Ketogenic Diets on Thyroid Hormones

Does Your Thyroid Need Dietary Carbohydrates?

מקורות

[1] – Stephen Phinney, MD, PhD, 2017, Does Your Thyroid Need Dietary Carbohydrates?. link.

[2] – Phinney SD, Horton ES, Sims EA, Hanson JS, Danforth E Jr, LaGrange BM, 1980,  Capacity for moderate exercise in obese subjects after adaptation to a hypocaloric, ketogenic diet. link.

[3] – Phinney SD, Bistrian BR, Wolfe RR, Blackburn GL, 1983, The human metabolic response to chronic ketosis without caloric restriction: physical and biochemical adaptation. link.

[4] – Phinney SD, Bistrian BR, Evans WJ, Gervino E, Blackburn GL, 1983, The human metabolic response to chronic ketosis without caloric restriction: preservation of submaximal exercise capability with reduced carbohydrate oxidation. link.

[5] – Volek J, Sharman M, Gómez A, Judelson D, Rubin M, Watson G, Sokmen B, Silvestre R, French D, Kraemer W, 2014, Comparison of energy-restricted very low-carbohydrate and low-fat diets on weight loss and body composition in overweight men and women. link.

[6] – Bisschop PH, Sauerwein HP Endert E, Romijn JA, 2001,  Isocaloric carbohydrate deprivation induces protein catabolism despite a low T3-syndrome in healthy men.  link.

[7] – M. J. Muller, K. J. Acheson, E. Jequier, and A. G. Burger, 1988,  Effect of thyroid hormones on oxidative and nonoxidative glucose metabolism in humans.  link.

[8] – Jorge Rezzonico, 2008,  Introducing the Thyroid Gland as Another Victim of the Insulin Resistance Syndrome.  link.

[9] – Vaia Lambadiari, 2011,  Thyroid hormones are positively associated with insulin resistance early in the development of type 2 diabetes.  link.

[10] – Mirella Hage, Mira S. Zantout, and Sami T. Azar, 2011,  Thyroid Disorders and Diabetes Mellitus.  link.

[11] – Adam Gesing, 2012,  The thyroid gland and the process of aging; what is new?.  link.

 

 

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.