מדידת תנגודת אינסולין על ידי איזוטופ מימן בגלוקוז

במחקר Whole-Body Glycolysis Measured by the Deuterated-Glucose Disposal Test Correlates Highly With Insulin Resistance In Vivo הוצגה דרך חדשה למדוד תנגודת אינסולין כך שהיא מהווה מדד טוב ביחס לסטנדרט הזהב במדידת תנגודת אינסולין.

רמת הפוסט: מתקדם

סטנדרט הזהב למדידת תנגודת אינסולין הוא על ידי euglycemic-hyperinsulinemic glucose clamp (אני מפרט על השיטה כאן). במחקר זה משתמשים בהעמסת סוכר של גלוקוז עם איזוטופ מימן H2. כאשר הסוכר נצטרך בתאים, זאת אומרת בשריפה מלאה של גלוקוז, משתחרר H20 שאותם ניתן למדוד. אולם אין זה מים רגילים אלא מים מסומנים, מים עם איזוטופ של מימן. באמצעות מדידת ריכוז המים המסומנים בדם נוכל לדעת כמה סוכר צרכנו בפועל. מכיוון שאינסולין וכתוצאה מכך שומן גורם לתנגודת אינסולין החוקרים ביצעו תיקון לריכוז המים המסומנים בדם עם ריכוז האינסולין של הנבדקים לאורך הבדיקה.

במקביל לבדיקה הזו ביצעו גם את סטנדרט הזהב למדידת תנגודת אינסולין ובדיקה הדומה הנקראת SSPG –  steady-state plasma glucose. עבור כל אדם שעבר את הניסוי עשו קורולציה לערכי ריכוז המים המסומנים לעומת הבדיקות אחרות.

קבוצות הנבדקים חולקו לנבדקים עם תסמונת מטבולית ונבדקים ללא. בתוצאות הוצגו הנתונים עבור שתי הקבוצות כך שאפשר לראות את שהמדידה החדשה מצליחה לזהות את ההבדלים בין הקבוצות.

Whole-Body Glycolysis Measured by the Deuterated-Glucose Disposal Test Correlates Highly With Insulin Resistance In Vivoבתוצאות המוצגות אפשר לראות קורולציה מאד גבוה r = 0.95 בין המדידה עם המים המסומנים לבין שתי הבדיקות האחרות. נתונים אלה מצביעים על החוזק של הבדיקה ושניתן להשתמש בה בתור מדד טוב לתנגודת אינסולין.

אחד היתרונות של הבדיקה הזאת בהשוואה לבדיקות של הזרקת סוכר היא שבדיקה זאת מודדת שימוש של סוכר בתאים בפועל ולכן בודקת תנגודת אינסולין של תאי השריר בעיקר ולא של הכבד. כאשר מזריקים סוכר לנבדקים יש להתחשב בריכוז הסוכר בדם גם עם ייצור הסוכר בכבד אך בבדיקה זו אין צורך משום שבודקים שריפה של הסוכר.

“In summary, the 2H-GDT, a measure of whole-body glycolysis in response to a physiological glucose load, has excellent correlation with the euglycemic-hyperinsulinemic glucose clamp and SSPG test in humans across a wide range of insulin sensitivities. Accordingly, impaired insulin-mediated whole-body glycolytic disposal of a glucose load is a feature of insulin resistance in humans and provides a quantitative metric of insulin sensitivity.”

הפוסט הבא שמומלץ לקרוא: מדידת תנגודת אינסולין

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments