מוסר בתזונה קטוגנית

happy_cow

תזונה קטוגנית-קרניבורית כפי שמוצגת בבלוג זה מבוססת על מוצרים מן החי. התבססות על מזון מן החי יכולה להוות בעיה מוסרית אצל חלק מהאנשים זאת עקב הרצון במניעת פגיעה בבעלי חיים. אנסה להציג מדוע לפי דעתי אין בעיה מוסרית עם אכילת מוצרים מן החי בתזונה קטוגנית ומדוע זה הוא דווקא המעשה המוסרי.

רמת הפוסט: מתחיל

הקדמה

לפני קריאת מאמר זה מומלץ לקרוא את מבוא לתזונה לקטוגנית ואת ההסבר מדוע תזונה מן החי עדיפה על תזונה מהצומח על מנת להבין את ההנחה שאני הולך לעשות לאורך כול המאמר שהיא שבשר הוא חיוני לבריאותנו ומזון מן הצומח אינו יכול להוות תחליף עבורו.

אתחיל בכך שנושא זה יכול להיות מאד טעון רגשית ולעיתים לגלוש לדיון מתלהם. כאשר דמגוגיה הופכת להיות מהות הדיון הוא מאבד מערכו, אין זו כוונה של מאמר זה. שימוש במילים כמו אונס ושואה אינם מתאימים לדיון ברמה גבוהה ולכן לא אשתמש בהם כאן אלה אנסה להציג את הגישה שלי לכביכול הבעיה המוסרית שעלולה להתעורר עם אכילת בשר בצורה מתורבתת.

בשר ובני אדם – הקשר ההיסטורי

אכילת בעלי חיים הייתה מאז ומעולם דבר שבשגרה אצל בני אדם. בשר היווה את מקור התזונה העיקרי שלנו והיה הכרחי לקיומנו, לא מותרות, אלה מוצר בסיס. עם תחילת החלקאות התחלנו להעלות את משקל המוצרים מן הצומח בתזונה שלנו אך לא משיקוליים מוסריים אלה משיקולים כלכליים ולמרות שמשקל של המוצרים מן הצומח עלה בשר עדיין היה תמיד המרכיב מהותי של התזונה. המפכה התעשייתית והתפתחות החקלאות הממוכנת הביאו לכך שכוח האדם הדרוש לחקלאות ירד משמעותית ועם התפחתות הערים המודרניות גרמו לכך שאנשים רבים עזבו את החוות ועברו לעיר. במדינות עולם שלישי אשר לא עברו את המפכה התעשייתית כמו העולם המערבי עדיין רוב האוכלוסיה חיה בחוות ובמשקים.
cow-farmer

מצב זה בוא יצאנו מן החווה בא גידלנו בעלי חיים וראינו מהיכן מגיע האוכל שלנו אל מצב בוא הקשר היחיד לאוכל שלנו הוא דרך הסופר השכונתי יצר פער שלפי דעתי הוא שורש הבעיה של הבעיה המוסרית המוצגת כאן.
טבעונות מתאמים אידיאולוגיים\מוסריים קיימת באופן שנראה לי קצת אירוני רק בעולם המערבי, עולם שבו לאותם אנשים שמתנגדים לפגיעה בבעלי חיים אין כמעט שום קשר לבעלי חיים, בספק שהם היו פעם בחווה איפה שבעלי החיים גדלים. הזמינות של מוצרים זולים מן הצומח יצרה בעולם המערבי את המצב שבו לרוב רובה של האוכלוסיה אין קשר ישיר למקור המזון שלהם, בטח שלא לבשר.
כאשר אנשים גידלו את הבשר שלהם בחוות עבור עצמם הם טיפחו את המשק שלהם ודאגו לו. רווחת בעלי החיים במשק הייתה חשובה מאד משום שפרה שלא טוב לה היא פרה שלא תשמין ולא תוציא חלב, כנ”ל לגבי שאר חיות המשק. אותם אנשים לא התעללו בבעלי חיים שלהם ובטח שלא פגעו בהם, זהו הרי מקור המזון שלהם הם הוכירו תודה לבעלי חיים אשר סיפקו להם חיים. התעללות ופגיעה סדיסטית בבעלי חיים הם תוצר של מפעלי הגידול הגדולים שיש בעולם המערבי עקב כך שאנו כבר לא עוסקים בגידול המזון שלנו בצורה ישירה. במפעלים אלה אומנם דואגים לרווחת בעלי החיים (כי פרה שלא טוב לה היא פרה שלא מניבה מספיק חלב או לא משמינה מספיק) אולם ברמה הרבה יותר נמוכה מאשר במשקים פרטיים ולכן ממפעלים אלה יוצאים מידי פעמים סרטונים של התעללות בבעלי חיים.
הפתרון לבעיה זו הוא לצרוך בשר שהתייחסו אליו טוב וגדל במשקים פרטיים ולא להפסיק לאכול בשר. כיום כבר מתחילה להיות תודעה לבשר שהוא [tooltip content=”בקר שאוכל עשב ומסתובב חופשי בשטח” url=”” ]grass-fed[/tooltip] וגידול הומני וחופשי, כמו בחוות של פעם. למרות שבישראל אין בשר שהוא 100% grass-fed ישנו בשר מגידול מקומי ברמת הגולן שהוא כמעט 100% grass-fed או בשר מיובא מדרום אמריקה שבהרבה מקרים הוא grass-fed למרות שהוא לא מוצהר על כזה (עקב כך שבדרום אמריקה יש שטחים נרחבים ויותר זול לגדל את הבקר חופשי בשטח מאשר לספק להם אוכל במכלאות).
why-grass-fed-beef-is-better-for-fertilityאם כן מי שמכיר בחיוניות של הבשר לבריאותנו ולא אוכל אותו עקב ההתעללות בבעלי חיים שיידע שיש תחלופות לבשר ממקורות שאינם לטעמו עקב ההתעללות בבעלי חיים. במקום להחרים בשר יש להעלות את המודעות לבשר באיכות טובה יותר שלא התעללו בו. אולם מה אם אלה שאין זה מספיק עבורם, מבחינתם הרג בעלי חיים אפילו בשביל בשר למאכל אינו מתקבל על דעת? אציג את הגישה שלי לעניין של הרג בעל חיים ומדוע הרג בעלי חיים הוא המעשה המוסרי שעלינו לעשות.

צריכת בשר כתהליך טבעי

כמו שבפוסט זה שאתה שורד זה לא אומר שאתה בריא, בשר הוא המזון האידיאלי עבורנו. בשר מגיע רק מבעלי חיים ולכן אין מנוס אלה להרוג בעלי חיים. ככה פועל הטבע ועלינו לקבל זאת, הטבע הוא אכזר. אפשר להתעלם מכך, אפשר לנסות להתנגד לכך אך בשורה התחתונה הטבע הוא אכזר, כן, בטבע יש הרג. הרג הוא טבעי והוא חלק ממעגל החיים של הטבע, הרג לשם מאכל והתפתחות זוהי דרכו של העולם. למעשה מוות והרג של בעלי חיים הוא הכרחי לפעילות תקינה של המערכת הביולוגית של כדור הארץ לפי מעגל החנקן.

nitrogen-cycleמכיוון שזהו מעגל כול חוליה בו תלויה באחרת. לכן כאשר אני אוכל את הבשר של הפרה היא בתורי תאכל את אותי כאשר הגוף שלי ימות. גופי יפורק על ידי חיידקים ויהווה מזון לצמחים, אז תבוא הפרה ותאכל את החנקן שמקורו בגוף שלי.

הרג לשם השרדות ואוכל הוא חיוני לעומת הרג למטרות סדיסטיות שהוא אינו מקובל, חשוב לעשות את ההבדלה הזאת.

Hadza-hunter

היבט נוסף הוא גבולות ההרג וההגדרה של בעלי חיים שאסור להרוג. לכאורה ההחלטה לא להרוג בעלי חיים מסוימים היא שרירותית. אם נראה ג’וק בבית נהרוג אותו או לא? זבוב? יתוש? נחש? היכן עובר הגבול של ההרג של בעלי החיים? ישנם אנשים שלא יוכלו בשר אך יהרגו את הג’וק בבית ללא היסוס. אם נקח את דוגמא זו לקיצון אז מה עם חיידקים? נפסיק לצחצח שיניים בבוקר כדי לא לפגוע ביצורים חיים? ההקצנה באה להראות שהבחירה שפרות אסור להרוג וצורות חיים אחרות כן היא שרירותית על פי מה שמתאים לאותו אדם.

הבריאות שלנו כערך עליון

כאשר נמנעים מבשר לאורך זמן היווצרו חוסרים ויתחילו מחלות שונות הקשורות לכך. במצב כזה הרחמן לאכזרים מתאכזר לרחמנים. לפני שאנו מרחמים על בעלי החיים האם אנו זוכרים לרחם על עצמנו? מה עם הבריאות שלנו? האם אדם יהיה מוכן להקריב את הבריאות שלו למען חיים של בעלי חיים אחרים? ייתכן שיהיו אנשים כאלה ובמידה שהם מודעים להשלכות של המעשים שלהם זוהי זכותם המלאה. אולם על פי דעתי רוב האנשים שבוחרים בדרך זו של המנעות ממוצרים מהחי שוכחים לרחם על עצמם ואף גרוע מכך, הורים שלא מרחמים על הילדים שלהם.

לסיכום הרג חיות לשם מאכל על מנת לשמור על הבריאותנו זהו המעשה המוסרי עבורנו, חיינו קודמים לחיי בעלי החיים האחרים אך אין זה אומר שאני צריכים להתעלל בהם. בשבטים רבים ישנו טקס הודיה לטבע ולחיה לאחר הצייד שלה, אכילת בעלי חיים אינה מעשה קר כמו שאנו מדמיינים לעצמנו, אנו פשוט איבדנו את הקשר למזון שלנו.

הפוסט הבא שמומלץ לקרוא: תזונה קטוגנית כתזונה קרניבורית

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments