מחקר על תזונה קטוגנית עם פעילות גופנית על אנשי צבא

keto-zones

מחקר על תזונה קטוגנית מול תזונה “רגילה” שנעשה בצורה טובה עם תוצאות מרשימות. המוטיביציה של המחקר הייתה שאחוז הולך ועולה של אמריקאים אינם מתאימים לשירות צבאי או שנפצעים וניהיים חולים במהלך השירות בגלל משקל גוף גבוהה ובריאות לקויה. הצבא מחפש לראות כיצד תזונה קטוגנית תשפיע על בריאות החיילים.

רמת הפוסט: מתחיל

תיאור המחקר

במחקר [1] 28 אנשי צבא חולקו ל2 קבוצות למשך 12 שבועות.

keto_army_01

קבוצה של תזונה קטוגנית (KD) אותם הנחו לאכול פחות מ50 גרם פחמימה ליום, חלבון בטווח של 0.6-1 גרם למשקל גוף רזה ותיסוף של 4-5 גרם מלח ליום. הקבוצה של התזונה רגילה (MD) אכלו כמו שהם היו רגילים לאכול שזה יוצא בערך 40% פחמימה (ככה כתוב במחקר). לשתי הקבוצות האכילה היא חופשית שזה פרמטר חשוב שלא בא לידי ביטוי במחקרים שבודקים קלוריות כמשתנה קבוע. כאשר האכילה היא חופשית היא מדמה כל קודם את המציאות בה אנשים לא סופרים כל דבר שהם אוכלים ושנית זה מביא לתוך את המחקר את האלמנטים של הרעב והשובע ואיך הם משתנים לפי סוג הדיאטה.

תחילה הקבוצה הקטוגנית הונחתה לאכול עד 25 גרם פחמימות ליום ועד 90 גרם חלבון יום כדי להגיע לרמות קטונים של לפחות 1 מילימול ולאחר מכן הם עברו לאכילה החופשית כפי שתיארתי (בממוצע לקח לנבדקים להגיע 3 ימים לרף זה כך שהוא אינו זמן משמעותי ממשך המחקר).

איזה פרמטרים נבדקו?

– משקל גוף והרכב גוף (נמדד בDXA). כולל שומן פנימי, אחוזי שומן, מסה רזה ואחוז השומן בכבד.
– גלוקוז ואינסולין בצום (אין עוד פרמטרים של בדיקות דם משום מה).
– הוצאה קלורית כולל התפלגות סוג הדלק שהגוף מעדיף להשתמש בו.
קטונים בדם כאשר הנבדקים היו צריכים לדווח כל בוקר על רמות הקטונים שלהם.
כוח ויכולות ספורטיביות. כולל תרגילים מורכבים כמו סקוואט, ספרינטים ותרגילים שמפעילים את כל הגוף. (כנראה בגלל שזה אנשי צבא הם רואים חשיבות למדוד את זה).

תוצאות

– נרשמו קטונים ממוצעים של 1.2 מילימול.
– הקטוגנים ירדו בממוצע 7.7 ק”ג ממשקל הגוף הכללי לעומת עלייה של 0.1 ק”ג בקבוצה המקבילה.
– ירידה של 5.1% באחוזי השומן אצל הקטונים לעומת 0.7% בקבוצה המקבילה.
– ירידה של 1.4 ק”ג במסה הרזה לעומת עלייה של 0.8 בקבוצה המקבילה.
-ירידה במסת השומן של 5.9 ק”ג אצל הקטוגנים לעומת 0.6 ק”ג בקבוצה המקבילה.
– ירידה של 0.5 ק”ג בשומן הפנימי אצל הקטוגנים לעומת אין שינוי בקבוצה המקבילה. זוהי ירידה של 44% בכמות השומן הפנימי.
– לא היה שינוי באחוז השומן בכבד בשתי הקבוצות (מההתחלה זה היה נמוך).
– ירידה באינסולין מ10~ ל5~ יחידות לעומת ירידה מ8~ ל 7~ בקבוצה המקבילה.
– שיפור ברגישות לאינסולין אצל הקטוגנים לעומת הקבוצה המקבילה כאשר בתחילת המחקר הם היו זהים.
– לא היו הבדלים בביצועים באימונים או במבחני הכוח הסופיים בין הקבוצות.
– לקטגונים הייתה ירידה בהוצאה הקלורית ( כנראה בגלל הירידה במשקל בגוף) לעומת אין שינוי בקבוצה המקבילה.
– הקטוגנים הציגו שריפת שומן גבוהה יותר מ60% ל84% מהאנרגיה.

התוצאות מתוך המחקר גרפית

keto_army

keto_army keto_army keto_army keto_army

דיון

עצם מדידת הקטונים מדי יום מראה שהנבדקים הצליחו לעקוב אחרי הדיאטה. אפשר לראות ששיא הקטונים היה בשבוע 2 ומשם ירד קצת אל עבר סוף המחקר. לאורך כל המחקר הנבדקים שמור על קטונים מעל 0.5 מילימול.

The fact that all subjects achieved nutritional ketosis indicates high compliance and ability to maintain this metabolic state for at least 12 week

 

keto_army

 

לא ספרו להם כמה אוכל צרכו הנבדקים אלא שנאמר להם לאכול חופשי כמה שבא להם. הקטוגני כנראה אכלו פחות דבר שאנו מכירים כתופעה מוכרת שבה תחושות הרעב מתחילות להתאזן. נקודה שחשוב לציון זה שהנבדקים הקטוגנים התחילו עם משקל גוף ממוצע קצת גבוה יותר מהקבוצה השנייה אכן עדיין יש הבדלים גדולים בין הקבוצות, כל הקטוגנים ירדו במשקל לעומת התפלגות בשינויים בקבוצה השנייה.

“Despite no restrictions on caloric intake, and subjects being given the freedom to consume food in addition to provided meals every subject in the KD group lost weight

The most noteworthy response was a spontaneous reduction in energy intake resulting in a uniformly greater weight loss for all KD participants

הירידה בשומן הפנימי זה אולי אחד ההיבטים הכי חשובים מבחינה קלינית שאפשר לראות בתזונה הקטונית, מה שמראה על בריאות רקמת השומן וירידה בשומן הפנימי שהוא גורם סיכון משמעותי למחלות.

מבחינת כוח ואימונים לא נראה שינוי בביצועים של שתי הקבוצות מה שמראה שעדיין אפשר לשמור על ביצועים גבוהים גם על תזונה קטוגנית. הנבדקים עברו סדרה של אימונים קשים ואפילו עלו בכוח של הסקוואט כל זה עם ירדיה במשקל (כולל ירידה במסה הרזה).

לסיכום המעבר מתזונת ג’אנק\בסיס צבאי ממוצעת לתזונה קטוגנית אפשרית, עובדת ומביאה לתוצאות מעולות.

הסיכום מהמחקר:

“The most striking result was consistent loss of body mass, fat mass, visceral fat, and enhanced insulin sensitivity in virtually all KD subjects despite no specific limitations in caloric intake. Physical performance was maintained across a broad range of tests despite the significant loss of mass (9% of body mass). These results are highly relevant considering the obesity problem affecting all branches of the military. Implementation of a KD guided by blood ketone measures represents a credible strategy for military service members who could benefit from weight loss and improved body composition.

נקודות נוספות:

– המחקר נעשה בהשתתפות Jeff Volek. נראה לי ממנו הגיע עניין תיסוף המלחים כי זה משהו שStephen Phinney בעיקר מדבר עליו והם עובדים ביחד. לא ראיתי תיסוף מלחים במחקרים אחרים.
– ישנם גרפים המציגים את השינוי של כל נבדק ונבדק, זה מעולה כי ככה אפשר לראות אם יש outliers.
– נבדק אחד בתזונה הקטוגנית הציג עלייה גבוהה בכבד השומני, נטען שהוא מההתחלה היה עם כמות גבוהה ושצריך לבדוק את המקרה.

הפוסט הבא שמומלץ לקרואתזונה קטוגנית וסכרת סוג 2

מקורות

[1] – Extended Ketogenic Diet and Physical Training Intervention in Military Personnel, Richard A LaFountain, 2019. link.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments