תסמונת מטבולית ומחלות לב

https://israel-bqayyuu.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/04/illustration_of_heart_attack.jpg

מחלות לב לרוב מקושרות לרמות גבוהות של כולסטרול למרות שבפועל אין קורולציה בין הדברים. אך מה עם תסמונת מטבולית? מה הקורולציה בין תסמונת מטבולית, כולסטרול ומחלות לב? במחקר המתואר בפוסט זה אפשר לראות באופן ברור את הקשר משום שהפרידו בין הנבדקים על פי רמת תנגודת האינסולין שלהם.

במחקר Diversity of Apolipoprotein E genetic polymorphism significance on cardiovascular risk is determined by the presence of Metabolic Syndrome among hypertensive patients רצו לבדוק את הקשר בין הביטוי של Apolipoprotein E בצורותיו השונות למחלות לב. ApoE מעורב ברגולוציה של כולסטרול וטריגלצדרים ולכן מוטציה בו או ביטוי ברמות שונות אמורים להיות מקושרים למחלות לב על פי התיאוריה שכולסטרול אחראי למחלות לב.

תיאור הנבדקים במחקר מסוכמים בטבלה הבאה:

mets_population.

העמודה של MeS היא קיצור של metabolic syndrome כאשר החתך לחיובי או שלילי נעשה על פי ההגדרה של ארגון הבריאות העולמי לאבחון התסמונת. ניתן לשים לב שהLDL (הכולסטרול ה”רע”) אינו שונה סטטיסטית בין הקבוצות אולם הHDL גבוה יותר משמעותית אצל הנבדקים ללא התסמונת המטבולית.

כאשר מסתכלים על הסיכון למחלות לב עם התחשבות בפרמטרים כמו מין, עישון, גיל, כולסטרול והביטוי של ApoE (בדיקה גנטית לצורותיו השונות) אצל הנבדקים ניתן לראות שלא משנה איזה תיקון עושים כול עוד אין תסמונת מטבולית הסיכוי למחלות לב קטן ולא משמעותי.

mets_or_results_cvd

 ניתן לראות שהOR – Odd Ratio הכי גבוה אצל הנבדקים ללא התסמונת המטבולית הוא 0.21. המשמעות של OR (שהוא בקירוב הטוב הסיכון היחסי) הוא פי כמה יש סיכון לעומת הקבוצה הנבדקת. OR קטן מ2 נחשב ללא משמעותי, רק כאשר OR גדול מ2 אפשר לדבר על הסיבתיות (יש לזכור שזוהי רק קורולציה). מה קורה כשמסתכלים על הנבדקים עם התסמונת המטבולית? לא משנה איזה תיקון סטטיסטי עושים ברגע שיש לך תסמונת מטבולית הOR גדול מ2! לא כולסטרול ולא עישון ולא גורמים נוספים מקושרים למחלות לב כמו תסמונת מטבולית, זהו הגורם הסיכון הגדול ביותר (בפוסט מעבר לאינסולין  מחשבות על מיטוכונדריה אני מעלה השערה לגבי המנגנון מאחורי קורולציה זאת).

הבהלה מכולסטרול היא חסרת ביסוס כפי שניתן לראות פה ובפוסט על כולסטרול. הגורם הכי משמעותי במניעת מחלות לב הוא הורדת האינסולין ושיפור התנגודת. אפילו כאשר יש הסתיידות עורקים תזונה קטוגנית עוזרת בהורדת ההסתיידות כפי שמתואר במקרה הבא.

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.