High fructose corn syrup

high-fructose-corn-syrupHigh fructose corn syrup הינו ממתיק אשר מיוצר מתירס בצורה מלאכותית. HFCS התגלה בשנות ה70 ומאז הוא משמש כממתיק העיקרי בתעשיית המזון זאת בזכות המתיקות הגבוהה שלו ומחירו הזול ביחס ל]סוכרוז. תעשיית המשקאות הקלים, חטיפים, ממתקים, מאפים וכול המאכלים עם “תוספת סוכר” מכילים בתוכים HFCS. האמריקאי הממוצע צורך כ12 קילו של HFCS בשנה ולכן יש צורך בלבחון את ההשלכות של HFSC על הבריאות שלנו.

רמת הפוסט: מתחיל
לפני קריאת המאמר מומלץ לעבור על המבוא לתזונה קטוגנית על מנת לקבל רקע על מושגי היסוד שבמאמר.

relativesweetnessלמרות שHFCS דומה לסוכרוז בהרכבו הכימי הוא אינו זהה לו. אכן שתי החומרים מכילים סוכרוז ופרוקטוז כאשר בסוכרוז היחס הוא 50%:50% בין הגלוקוז לפרוקטוז ואילו בHFCS היחס העיקרי הוא 55% לטובת הפרוקטוז ו45% לגלוקוז.hfcs-chemical-structure בסוכרוז מולקולות הגלוקוז והפרוקטוז מחוברות ביניהן בקשר כימי ואילו בHFCS הן לא. הבדל זה הוא מהותי וגורם לך שמולקולות הגלוקוז והפרוקטוז בHFCS ייספגו במהירות בגוף בניגוד לסוכרוז שבו יש צורך בהשקעת אנרגיה על מנת לפרק את הקשרים ולכן הספיגה איטית יותר.
גלוקוז עובר מסלול מטבולי שונה בגוף מאשר פרוקטוז. פרוקטוז אינו יכול להספג ישירות לזרם הדם משום שהתאים אינם יכולים לנצל אותו ישירות לאנרגיה. עקב כך הפרוקטוז מגיע לכבד שם הוא הופך לחומצות שומןfructose-triglycerideתהליך אשר גורם לחסימת המטבוליזם של סוכר בכבד והפיכתו לגליקוגן.  אומנם המטבוליזם של הפרוקטוז אינו מווסת על ידי אינסולין ועקב כך יש לו מדד אינסוליני נמוך. אולם עקב חסימת המטבוליזם של סוכר בכבד הפרוקטוז יוצר תנגודת אינסולין בעקיפין. מכיוון שבHFCS הגלוקוז והפרוקטוז מופרדים הגלוקוז מגיע ישירות לזרם הדם ובכך גורם לעלייה באינסולין על מנת לעצור את הגלוקונאוגנזה בכבד בכדי שלא ייווצר עודף של סוכר בדם. אך כזכור הכבד עסוק בפירוק הפרוקטוז ולכן יש צורך בריכוז גבוה של אינסולין על מנת שהכבד “יקשיב” למסר של האינסולין לעצור את גלוקונאוגנזה. עלייה חדה של ריכוז האינסולין גורמת לתנגודת אינסולין בתאי הכבד ועקב כך להתפתחות סוכרת והשמנה (אני מפרט יותר על התפתחות תנגודת אינסולין במשקל והרכב גוף בתזונה קטוגנית).
עקב כך פרוקטוז הוא גורם סיכון משמעותי בהיווצרות היפראינסולינמיה אשר מהווה את שורש כול המחלות המערביות. לעיתים ממליצים לסוכרתיים לצרוך פרוקטוז בתור ממתיק ולא סוכרוז עקב האינדקס אינסוליני והמדד הגליקמי הנמוך שלו אולם בטווח הארוך פרוקטוז גורם להגברת תנגודת האינסולין ולכן להחמרת הסכרת.
תופעה נוספת הקשורה צריכה מוגברת של פרוקטוז הינה היווצרות כבד שומני אשר בטעות מקושרת לצריכת שומנים מן החי. פרוקטוז הופך לחומצות שומן בכבד וכאשר הוא נמצא בעודף ולאורך זמן אותם חומצות שומן מצטברות בכבד.

פרוקטוז הינו חומר שנרצה להמנע ממנו ולמרות שאין הוא מקבל את הזרקורים כמו הגלוקוז הוא מזיק לא פחות ממנו בצריכה ישירה. גם הפרוקטוז אשר מצוי בפירות מזיק לנו ובמיוחד בפירות המצויים בעולם המערבי אשר עברו השבחה גנטית כך שיכילו כמויות גדולות של גלוקוז ופרוקטוז. אומנם לא באותה חומרה כמו בHFCS אך בצריכה מרובה מצטבר נזק.
בתזונה הקטוגנית אנו מבינים את החשיבות של אכילת מזון איכותי ושמירה על איזון הורמונלי. לכן פרוקטוז הוא ובמיוחד HFCS הם מחוץ לתחום למרות שלכאורה האינדקס האינסוליני שלהם נמוך. שומן ומוצרים מן החי תמיד יהוו את הבסיס לתזונה קטוגנית וממתיקים מכול סוג שהוא מחוץ לתחום.

הפוסט הבא שמומלץ לקרוא: השילוב המזיק של שומנים רב בלתי רווים עם גלוקוז גבוה בדם

הרצאה מומלצת על פרוקטוז והשלכותיו:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments