Ivor Cummins הכה את המומחה

ivor-cummins

Ivor Cummins הוא מהנדס כימיה במקצועו שנכנס לעולם חקר התזונה בעקבות בדיקות דם שהראו חריגות מהנורמה. כמו כול אדם רגיל הוא הלך ושאל את הרופא לגבי החריגות, אך התשובות של הרופאים לא סיפקו אותו אז הוא הלך וחקר יותר לבד והגיע למסקנות משלו. משלב זה Ivor נכנס לעובי הקורה של עולם התזונה בגישה של מהנדס וצבר ידע רב בתחום. העברתי אל Ivor כמה שאלות שעניינו אותי בתחום התזונה כדי לשמוע את דעתו וקיבלתי את תשובתו.

רמת הפוסט: מתעניין

השאלות נשאלו באנגלית אך אציג כאן גרסא מתורגמת של הדברים. בסוף המאמר יש את הגרסא באנגלית כפי שIvor ענה.

שאלה: מהי דעתך לגבי מדידת ריכוז גופי קטון בדם ומה אפשר ללמוד מכך? אנו יודעים שהריכוז המינימלי עבור קטוזיס הוא 0.5mM אבל מה לגבי ערכים אחרים, האם יש משמעות לערכים של 1 או 2 או כול ערך אחר בהיבט של בריאות, שריפת שומן ופרמטרים נוספים?
תשובה: גופי קטון משמעותיים בעיקר עבור אנשים שמנים מאד וחולי סכרת אבל עבור האדם הממוצע שרוצה לשמור על הבריאות עם תזונה טובה הפרמטרים שמעניינים הם יחס trig/HDL, סוכר ואינסולין בצום, HbA1c וכמה נוספים. בנוסף רצוי לשים לב לסוכר אחרי האוכל בעזרת בדיקה ביתית פשוטה, ערכים תקינים יהיו מתחת ל120 mg/dl.

שאלה: לתזונת LCHF יש יתרונות רבים אצל אתלטים בתחום האירובי אך מה לגבי התחום האנאורבי? אני מכיר את המחקר Ketogenic diet does not affect strength performance in elite artistic gymnasts על קטוזיס ואימונים אנאורבים. מחקר זה נעשה על ידי Dominic D’Agostino שחוקר קטוזיס ואימון אנארובים אך מדוע לא רואים יותר ספורטאים בתחום האנרואבי על LCHF?
תשובה: אני לא מתמצא כול כך בענייני ספורט אבל היה לי שיחה מעניינת בארה”ב עם Peter Defty יש לו את המילה האחרונה בעניין ביחד עם Prof Phinney
Fat Adaptation: The Emerging Science from FASTER

שאלה: מה אתה חושב על ההבדלים בסיכון למחלות בין LDL-P (מספר החלקיקים של הLDL) לעומת LDL-C (גודל החלקיקי LDL), האם ערכים גבוהים או נמוכים של אחד משני ערכים אלו משפיעים על הסיכון?
תשובה: LDL גבוה לא אומר כלום בלי להסתכל על פרמטרים אחרים כמו יחס גלוקוז\אינסולין, במיוחד אחרי ארוחה. הפרמטר של LDLp בעל חשיבות רבה יותר אבל רק עבור אנשים שאוכלים לפי דיאטות גרועות או כאלה עם אינדקס אומגה 3 נמוך וכו’. דוגמא להסבר על LDL:
Black Swan Collection – for LDLc and LDLp/ApoB – enjoy
עוד הסבר על אי חשיבות הLDL

שאלה: אומגה 3 מול אומגה 6. מה יותר חשוב לבריאות, יחס השומנים או הכמות האבסולוטית שלהם?
תשובה: היחס יותר חשוב. יותר מידי אומגה 6 והאומגה 3 יהיה פחות משמעותי אבל עדיין יש חשיבות לכמות האבסולוטית של אומגה 3. כדאי לך לקרוא את הספר הזה בעניין. Prevention of Coronary Heart Disease

שאלה: כעת לשאלה שהכי מעניינת אותי, היא על אינסולין. ישנם ראיות שאפשר לשמור על האינסולין נמוך ויציב עם דיאטות נמוכות מאד בשומן וגבוהות בפחמימות כמתואר בIN DEFENSE OF LOW FAT: A CALL FOR SOME EVOLUTION OF THOUGHT (PART 1).
דוגמא מן הטקסט: “במילים אחרות, זה היה דיאטה פחמימתית לגמרי. ביחד עם הכמויות הגדולות של האורז הלבן אנשים צרכו בנוסף 100 גרם סוכר לבן ליום וחלק אכלו יותר מ250 גרם ממנו. זה 2000 קלוריות מסוכר בלבד או אותה כמות קלוריות שיש ב25 Cadbury Creme Eggs”
אנשים אלו הצליחו לשלוט בסכרת שלהם בעזרת תזונה זאת. התאוריה שלי היא שבגלל שאינסולין מווסת גם סוכר וגם חומצות שומן כאשר מורידים כמעט לגמרי או חומצות שומן או סוכר האינסולין מצליח לווסת את הצרכים האנרגטיים ולהיות מאוזן אך כאשר משלבים את שתיהם דברים רעים מתחילים לקרות.
תשובה: פגשתי Denise בשולי ועידת Iceland Foodloose – אפשרי להתקיים על פי תזונה זו, אבל זה הרבה חרטא. הרבה אנשים נכשלים וזו דרך מגעיל לחיות. תיאור המנגנון נמצא Protons (38) and ultra low fat once more.
חסר טעם ומגעיל, אבל עובד עם המון משמעת עצמית ואפס משמעות לחיים! (יהיו מספר אנשים שלא יצליחו להסתדר על LCHF למרות שרובם פשוט לא מבצעים אותה טוב ואפילו אם אנחנו לא יודעים למה LCHF זאת הדיאטה הטובה ביותר לבני האדם. נקודה)

שאלה: כיצד Kraft החליט עבור המדידות אותם הוא ביצע שתבנית מספר 1 לא מייתגת תבנית סוכרתית? למה תבניות 2-4 לא יכולות לייצג תבנית לא סוכרתית גם כן? ממה שקראתי בעיקר בDetection of Diabetes Mellitus In Situ (Occult Diabetes).
הבדיקה עבור סוכרתיות נעשתה על ידי בדיקות דם בבדיקה שנקראת מבחן Wilkerson. כול האבחנה בין סוכרתי ללא סוכרתי היא סביב המבחן הזה שמציג מצב קצת אירוני כי כול המטרה של מבחן Kraft זה לאבחן סכרת בלי מדידות סוכר. הזמנתי את הספר שלו ואני מקווה למצוא שם תשובות נוספות אבל העניין המרכזי כאן לפי דעתי הוא כיצד לאבחן סכרת בלי להסתמך על מדידות סוכר בדם כנקודת רפרנס.
תשובה: Kraft שיער שתבנית 1 היא נורמלית משום שהיה לה קורלציה עם האנשים הכי בריאים והיא בהחלט בהישג יד על ידי כלל האנשים. כול צורה אחרת נחשבה כהיפראינסולינמיה בצורה כזאת או אחרת. הוא עבד עם העבודות הקודמות של Kimmelsteil ואחרים. אך הוא לא הוכיח שתבניות 2-4 גורמות נזק בהגדרה ללא היפרגליקמיה. קבוצה של חוקרים ודוקטורנטים מאמינים שKraft צודק. עד היום הממצאים ממחקרים רבים מוכיחים התיאוריה שלו אבל אף אחד לא יממן מחקר שיבדקו ישירות את התיאוריה שלו זה יכול לפגוע קשה מידי בתעשיית התרופות והמזון!

הפוסט הבא שמומלץ לקרוא: מהי תזונה קטוגנית

השאלות באנגלית ערוכות לפי תשובה ושאלה אך התוכן לא שונה.

Question: What do you think about checking ketones level in the blood and what we can learn from it? We know that minimum level for ketosis is 0.5mM but what about other values, does it have any difference having 1mM or 2mM in the terms of health, fat adaptation or maybe other factors?
Answer: Ketones useful for very obese and cancer patients etc. – but for average person staying healthy with great diet, I would stick to keeping an eye on the core: trig/HDL, Fasting gluc and Insulin, HbA1c and a few others. Also I keep an eye on post-prandial glucose with a simple $50 meter – stay below 6.5 mmol generally.

Question: LCHF have great evidence for performance advantage on aerobic athletes but what about anaerobic? I know this study about ketosis and anaerobic:  That was made with Dominic D’Agostino which study ketosis and anaerobic but why he dont see any more anaerobic athletes going over to LCHF?
Answer: I don’t really get into sporting stuff – but I chatted for several hours in US to Peter Defty – he is the last word for this, along with Prof Phinney – here it is: link.

Question: What do you think about the differences in risk between LDL-P and LDL-C? does it matter if you have high LDL-P and low LDL-C or the opposite?
Answer: High LDL don’t mean shit without looking at the other metrics like Insulin/glucose – especially post-prandial… LDLp far better – but only for SAD crap diet eaters, or those with low omega 3 index etc. An example of the LDL absurdities here

See also:  for LDL bullshit – Thomas Dayspring knows the score on LDLc – but he clings to LDLp for everyone.

Question: Omega 6 vs omega 3. What is more important for health a good ratio of them or the absolute amounts we consume?
Answer: The ratio. Too much omega 6 and the omega 3 far less benefit, but omega 3 absolute still importsnt… you really should purchase this and read carefully ! link.

Question: Now my most interesting question, its about insulin. We have evidence that people can keep their insulin low and balanced while on very low fat diet with starch and refined sugar as described here:
For example from the text: “In other words, it was the CARBPOCALYPSE. Along with feasting on impressive amounts of white rice, people were averaging 100 grams of pure sugar a day, and some ate over a pound of it. That’s up to 2,000 calories from refined sugar alone—the same amount deliciously packed into 25 Cadbury Creme Eggs.” This people manage to have their diabetes under control. My theory is that because insulin regulated both sugar and NEFA when you eliminate the sugar or the NEFA the insulin can regulate it good enough but when you take both some bad things occur like insulin resistance.
Answer: Yeah met Denise in Iceland Foodloose conference – it’s possible to operate there, but a load of shit really. Many people fail, and it’s a disgusting way to exist. See here for the mechs.
Pointless and gross, but workable for some with enormous discipline and no zest for life ! (note: there may be some people who don’t do well on LCHF, though most will be doing it wrong if so. And even then we don’t know. LCHF is the best human diet overall if done properly. Period.

Question: How does Kraft decided that patters one is the non diabetic pattern? why pattern 2 or 3 or 4 cannot be a normal patterns? From what I saw mainly here.
The test for diabetic people was with blood sugar test in a test called Wilkerson Points. The whole diabetic vs non diabetic issue is round this test which is some kind of ironic because the point of Kraft test is that blood sugar does not matter for diabetic test. I have ordered his book and I hope to find some answer there but the main issue in my opinion is how to define diabetics without relying on blood sugar test as the reference point
Answer: Kraft perceived the pattern one as being normal because it correlated with the healthiest people and it was completely achievable by all – anything else was a dysfunction to him – because it was hyperinsulinemia of some sort or another. He leveraged the work of Stout , Kimmelsteil and others (see book). But he did not PROVE that patterns 2-4 are by definition going to cause damage without hyperglycemia. A group of MD’s and other researchers believe he is correct, but the only proof would be to track all patterns for decades. The preponderance of the data supports him so far, if you triangulate from many, many studies. But no-one will ever fund the proof – it is far too damaging to food and pharma. It will never be funded !

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments